SUPER-NAMIRNICE PROTIV RAKA
Ako mislite da rizik od dobijanja raka zavisi isključivo od genetike, varate se. Vrlo važan faktor jesu životne navike, a pre svega, ishrana. Danas se hrana smatra glavnim oružjem protiv raka. Postoje namirnice koje mogu da podstaknu maligna oboljenja (meso, masna hrana, velika količina alkohola), koje mogu da pomognu u prevenciji (povrće, riba), a postoje i namirnice koje mogu da spreče dalje širenje raka.
slika sa interneta
BROKOLI:
Ako postoji najveći borac protiv raka u svetu hrane, onda je to brokoli, zajedno sa svojim rođacima iz porodice kupusa (kafiol, prokelj, kupus, kelj..). Oni sadrže sulforafan i indol-3-karbinole, snažne antikancerozne molekule. U stanju su da detoksikuju telo od karcinogenih supstanci, sprečavaju prekancerozne ćelije da se razviju u maligne tumore i podstiču samoubistvo ćelija raka. Ali vodite računa da kuvanjem rizikujete da uništite ove dragocene molekule. Brokoli, karfiol i prokelj kratko obarite na pari da biste sačuvali što više antikancerogenih svojstva. Ako ne volite da jedete sam brokoli, ubacite ga u druga jela da prikrijete njegov ukus.
BELI LUK, CRNI LUK, VLAŠAC:
Više od 30 različitih neprijatelja raka otkriveno je u ovim namirnicama. To su npr.: dialil-sulfid, kvercetin i ahoin. Harvardski naučnici su stvorili kod hrčaka imunost na određene vrste raka tako što su im stavljali mleveni luk u vodu za piće. Kod ljudi istraživanja pokazuju da su oni koji jedu više crnog i belog luka manje skloni različitim vrstama raka. Crni luk zna osetljivim osobama da uzrokuje digestivne probleme, ali zato je tu vlašac i beli luk. Vlašac iseckajte i obavezno dodajte skuvanoj supi ili svežim salatama. Što se tiče belog luka, preporuka je: 1 čen svaki dan. Kod osoba sa niskim krvnim pritiskom: 3-5 čena nedeljno. Vodite računa da kuvanjem belog luka se uništavaju njegova lekovita jedinjenja.
PARADAJZ:
Antioksidans zvani likopen, koji paradajzu daje crvenu boju, učestvuje u prevenciji raka ili usporava njegov rast, posebno kod raka prostate. Pored likopena, paradajz sadrži i čitav niz antikanceroznih nutrijenata. Što je paradajz zreliji, sadržaj likopena je veći. Njegova koncentracija povećava se zagrevanjem - skuvan ili termički obrađen paradajz je mnogo delotvorniji u borbi protiv raka, nego kad se konzumira sirov. Uz to, maslinovo ulje poboljšava njegovu asimilaciju.
KURKUMA:
Ovaj začin se često koristi u indijskoj kuhinji. Prirodan žuti pigment kurkimin, koji se nalazi u kurkumi je najmoćniji prirodni antiinflamator za koji se danas zna. Suzbija upale, za koje se veruje da podstiču rast tumora. Neutrališe karcinogene pre nego što stignu da oštete DNK i pomaže u popravljanju štete koja je već naneta. Kurkuma se nalazi kao sastojak u poznatom začinu - kariju. Međutim, u kupovnim mešavinama karija, kurkume ima relativno malo, oko 20 %. Zato je bolje kupovati čist prah kurkume ili dodati kariju još malo ovog zdravog začina.
POMARANDŽA, ŠARGAREPA, SLADKI KROMPIR, BUNDEVA:
Primećujete šta ova hrana ima zajedničko? Narandžastu boju koja potiče od beta-karotena. Beta-karoten ne samo da pomaže u sprečavanju raka već se i bori protiv njega. Može da uništi ćelije tumora na različite načine. Na primer, stimuliše stvaranje imunih tela koja direktno ubijaju karcinogene ćelije ili smanjuje razmnožavanje ćelija raka.
ZELENI ČAJ:
Bogat je polifenolima, među njima i katehinima, kao što je epigalokatehin gatal-3 ili EGCG, koji suzbija rast novih krvnih sudova potrebnih za rast tumora i metastaza. Takođe je snažan antioksidans i detoksikator (aktivira enzime jetre koji eliminišu toksine iz tela). Zeleni čaj mora se natapati najmanje 5-8 min, idealno je 10 min, da bi otpustio katehine. Upotreba: 2 g zelenog čaja ostaviti da odstoji 10 min u lončiću, procediti i popiti u roku od sat vremena. Nemojte ostavljati čaj za kasnije, jer posle sat-dva se gube svi blagotvorni polifenoli.
PEČURKE:
Šitaki, maitake, enokidake, domaći šampinjoni, smeđi šampinjoni, bukovače - ovo je samo mali deo pečuraka koji stimulišu reprodukciju i aktivnost imunih ćelija. A imuni sistem je najbolja prirodna odbrana protiv raka.
BOBIČASTO VOĆE:
Jagode, maline, borovnice, kupine sadrže elagičnu kiselinu i veliki broj, već spomenutih, polifenola. Stimulišu mehanizme eliminacije karcinogenih supstanci. Dodavanje ovih moćnih bobica u ovsenu kašu ili svakodnevni smoothie čini čuda za organizam.
CITRUSNO VOĆE:
Pomarandže, mandarine, limun i grejpfrut - sadrže sve vrste prirodnih supstanci (karotenoide, flavonoide, terpene, limonoide i kumarine, koje imaju sposobnost neutralizovanja jakih kancerogena. Takođe, stimulišu jetru na izbacivanje karcinogenih materija, što je od velike važnosti u lečenju kancera. Tako da, citrusno voće, ili agrumi, su u stvari koktel antikancerogenih sastojaka. Dr. Herbert Pirson, stručnjak za ishranu koji je radio u Nacionalnom institutu za rak izjavio je da: "Lepota agruma je u tome što je nekoliko vrsta fitohemikalija visoko sposobno da deluje jače kao prirodna mešavina nego kada se pojavljuju pojedinačno."
Нема коментара:
Постави коментар
Напомена: Само члан овог блога може да постави коментар.