SVETSKI DAN BORBE PROTIV GOJAZNOSTI - 11.10.
Svetski dan borbe protiv gojaznosti je pokrenut 2015. godine, sa ciljem da da podršku i praktična rešenja za pomoć ljudima u postizanju i održavanju normalne telesne težine i radi prevazilaženja krize gojaznosti.
slika sa interneta
Gojaznost (lat. obesitas) je bolest, koja se ispoljava prekomernim nakupljanjem masti u organizmu i povećanjem telesne težine. Nastaje kada je kalorijski unos veći od energetskih potreba organizma u dužem vremenskom periodu. Višak kalorija skladišti se u organizmu u vidu energetskih rezervi, odnosno, dolazi do nagomilavanja masnog tkiva.
U našoj zemlji je gojaznost označena kao javnozdravstveni problem u nekim regijama (Vojvodina, delovi Srbije, Beograd) još 60 godina prošlog veka. Danas, poslednji podaci pokazuju da 54,7% stanovništva naše države ima prekomernu telesnu masu, a da je svaki peti stanovnik gojazan. Što znači da se situacija nije promenila. Gojaznost je i dalje u porastu, posebno kod dece i omladine. I dalje se o ovom problemu mora razmišljati kao o vrlo ozbiljnom i još uvek prisutnom, jer gojaznost značajno povećava rizik od šećerne bolesti, kardiovaskularnih bolesti, bolesti koštano-zglobnog sistema, steriliteta, ali i životno ugrožavajućih oboljenja kao što su: maligne bolesti, bolesti organa za varenje, infarkt miokarda, moždani udar i iznenadna srčana smrt.
Efikasna prevencija je najbolji način za rešavanje problema gojaznosti i prekomerne težine u populaciji. Sprečavanje porasta telesne težine je lakši i efikasniji način nego lečenje gojaznosti. Što se tiče lečenja gojaznosti, dijetoterapija je najčešći i najefikasniji način regulisanja telesne mase. Ona podrazumeva ozbiljnije restrikcije u ishrani, promenu načina života i povećanje fizičke aktivnosti. Cilj dijetoterapije je razumno gubljenje telesne težine, održavanje postignute telesne težine i sprečavanje relapsa. Uspeh zavisi, pre svega, od spremnosti i motivisanosti individue.
Ne treba se oslanjati na razne dijete koje obećavaju brz gubitak težine. Takve dijete najčešće dovode do "jo-jo" efekta. Uvek dajte prednost pravilnoj ishrani koja omogućava normalno gubljenje težine. Uživajte u ukusnoj i zdravoj hrani, koja obiluje hranljivim sastojcima.
ŠTA JESTI A ŠTA IZBEGAVATI?
- Izbegavajte preskakanje doručka,
- Povećati unos integralnih žitarica i njihovih proizvoda,
- Izbaciti gotova peciva i brzu hranu,
- Povećati unos voća i povrća,
- Ograničiti unos masti, dati prednost zdravim masnoća (mononezasićene i polinezasićene)
- Izbegavati šećer, grickalice, slatkiše, slatke i gazirane sokove,
- Pravilan i svakodnevni unos vode,
- Smanjiti unos soli, uvesti morsku, celerovu ili himalajsku so.
- Povećati unos biljnih začina,
- Smanjiti unos crvenog mesa, prednost dati ribi, piletini, ćuretini...
- Prženje i pohovanje zameniti kuvanjem, dinstanjem i pečenjem,
- Izbegavajte industrijsku hranu.
slika sa interneta
Нема коментара:
Постави коментар
Напомена: Само члан овог блога може да постави коментар.