понедељак, 3. јул 2017.

ISHRANOM PROTIV GORUŠICE

Prema procenama, gorušicu ima više od 40 % svetske populacije, a 10 % ljudi svakodnevno oseća simptome. Otkrijte koji su to rizični faktori za njenu pojavu i na koji način možete sebi da pomognete.


Gorušica, ili kiselina, kiseo želudac, refluks kiseline, se javlja kada želudačna kiselina prelazi u donji deo jednjaka, iritirajući ga, što izaziva osećaj žarenja i pritiska ispod grudne kosti. Podrigivanje, gasovi ili mučnina mogu pratiti refluks kiseline, a osećaj žarenja može trajati i do četiri sata.
Zamislite jednjak kao dugu cev s vratima na kraju. U normalnim okolnostima, kada progutate hranu, vrata poznata kao donji sfinkter jednjaka se opuštaju kako bi hrana brzo prošla u želudac, a zatim se zatvaraju kako se sadržaj iz želuca ne bi vratio u jednjak. Ako se donji sfinkter jednjaka previše opusti ili oslabi, želudačna kiselina se vraća u jednjak i stvara gorušicu.

slika sa interneta

Neki od najčešćih uzroka su pušenje, obilni i kasni večernji obroci, začinjena jela, gojaznost, uska odeća, prevelik pritisak iz stomaka u trudnoći.
Bez sumnje, ono što jedete je jedan od glavnih, a možda i sam glavni faktor, za pojavu gorušice.

ČETIRI NAČINA KAKO HRANA PODSTIČE GORUŠICU: (iz knjige Hrana vaš čudesni lek)


1. Određena hrana može da opusti i otvori sfinkter i tako dopusti želudačnoj kiselini da uđe u jednjak. To su: čokolada, nana, masna hrana, alkohol i crni luk.

2. Hrana može da poveća kiselost želudačnih sokova tako da oni izazivaju veću bol kada se vrate u jednjak. Namirnice koje podstiču lučenje želudačne kiseline su: kafa, gazirani sokovi, pivo, agrumi.

3. Namirnice kao što su agrumi i paradajz, ljuta začinjena jela i kafa, kada se progutaju, mogu direktno da dođu u dodir s već oštećenim jednjakom i prouzrokuju nadraženost i pečenje.

4. Ako jedete prebrzo i previše možete preopteretiti želudac, koji se prepuni i pritiska oslabljeni sfinkter da se otvori. Ako legnete na desnu stranu tela, odmah posle jela, dolazi do sprečavanja delovanja Zemljine teže i guranja hrane nagore, prema sfinkteru, terajući ga da se otvori. I veliki sloj masnog tkiva oko stomaka može da stvori pritisak na sfinkter, slabeći ga i dovodeći do refluksa. U tom slučaju, smanjenje telesne težine često dovodi do smanjenja napada gorušice.

HRANA ZA IZBEGAVANJE GORUŠICE:


* Smanjite količinu masne hrane. Jedite ribu umesto masnog mesa jer ona sprečava pojavu upale, ili birajte komade mesa s najmanjom količinom masnoće.

* Mlečni proizvodi, uključujući naravno punomasno mleko, često izazivaju gorušicu. Umesto punomasnog mleka kupujte obrano mleko i sireve i jogurte s malo mlečne masti. Feta i kozji sir prirodno sadrže manje masnoće nego tvrdi sirevi.

*Ograničite ili izbegavajte čokoladu, nanu, kafu i alkohol. Budući da deluje kao sedativ, alkohol opušta donji sfinkter jednjaka. Kofein ima slično dejstvo. Ako ne želite da se odreknete kafe, pijte je nakon obroka, nikako na prazan stomak. A čokolada sadrži najmanje četiri supstance koje mogu da oslabe sfinkter - kofein, teobromin, teofilin i mast.

* Ako sumnjate da vam je jednjak osetljiv na agrume i ljutu začinjenu hranu, prestanite da ih uzimate; ako dobijete gorušicu pošto ste pojeli takvu nadražujuću hranu, popijte vodu. U pitanju je jednostavna stvar. Čašom vode ćete sprati kiselinu iz jednjaka nazad u želudac, gde i pripada. Takođe, voda donekle i razlažuje želudačnu kiselinu. Nemojte piti vodu tokom obroka jer time dodatno punite želudac, što povećava pritisak.

* Ne idite u krevet bar tri sata posle obroka. Kada sedite ili stojite Zemljina teža sprečava refluks, ali ako legnete gubite tu prednost. Spavanje s podignutom glavom isto tako pomaže u izbegavanju gorušice. Radije ležite na levu stranu, nego na desnu:
https://jedikaonutricionista.blogspot.rs/2017/06/na-kom-boku-spavate-za-pravilno-varenje.html

* Neki stručnjaci veruju da umirujući, blagi čaj od đumbira može pomoći u zaštiti od gorušice. Iako je sam po sebi prilično jak kao začin, smatra se da đumbir jača donji sfinkter jednjaka.

*Konzumiranje hrane bogate složenim ugljenim hidratima s puno vlakana može olakšati varenje i pomoći u prevenciji gorušice. Biljna vlakna nas teraju da bolje sažvaćemo hranu, a žvakanje izaziva lučenje pljuvačke, koja štiti jednjak. Takođe, biljna vlakna stvaraju osećaj sitosti, čak i nakon manjih porcija hrane, što nas sprečava da se prejedemo, a samim tim i da dobijemo gorušicu. Unos biljnih vlakana treba povećavati postepeno jer mogu da izazovu nadutost.

* Žvakanje žvakaće gume posle obroka, po mogućnosti bez šećera, ublažava gorušicu. Neka istraživanja ukazuju da pljuvačka koju proizvodi žvakanje može pomoći u neutralisanju i uklanjaju želudačne kiseline. Ako budete dovoljno vlažili jednjak pljuvačkom, to će možda biti dovoljno da izbegnete gorušicu. Međutim, ne zaboravite da prekomerno žvakanje žvakaćih guma se ne preporučuje, jer povećava gutanje vazduha i podrigivanje.

Нема коментара:

Постави коментар

Напомена: Само члан овог блога може да постави коментар.