BROKOLI
Jedno od najproučavanijih vrsta povrća, brokoli, ima impresivan status supernamirnice, koji je rezultat visokog nivoa fitojedinjenja u njima i njihovog potencijala da mobilišu u organizmu prirodna sredstva za odbranu od bolesti.
Brokoli spada u porodicu kupusa, što objašnjava njegovo antikancerogeno dejstvo, jer sve namirnice iz porodice kupusa su antikancerogena hrana. Saveznik je u prevenciji i lečenju raka prostate, grlića materice i raka dojke. Sadrži glukorafanin, koji sprečava rak debelog creva, i sulforafan, koji uništava bakteriju koja izaziva čir i rak želuca. Upravo zbog toga se smatra najvećim saveznikom u bori protiv raka. Sumporna jedinjenja, kao što je pomenuti sulforafan, možete da namirišete dok se brokoli kuva. Ona javljaju našim genima da pojačaju proizvodnju enzima koji neutrališu jedinjenja koja mogu izazvati rak.
Brokoli je male energetske i velike hranljive vrednosti. 100 g brokolija sadrži samo 34 kcal. Odlična je namirnica ukoliko želite da smršate. Glikemijski indeks mu je sasvim nizak pa ne utiče na nivo šećera u krvi.
Brokoli je najbolji izvor hroma. Oko 160 g zadovoljava gotovo polovinu dnevne potrebe za hromom. Takođe, dobar je izvor kalcijuma i kalijuma, što ga čini dobrim za kosti i može pomoći da se snizi rizik od šloga i povišenog krvnog pritiska (oko 160 g kuvanog brokolija zadovoljava 15% dnevnih potreba za kalijumom, a 6% dnevnih potreba za kalcijumom).
Brokoli poboljšava rad jetre, prevenira i leči kardiovaskularne bolesti, čuva srce, borac je protiv dijabetesa tipa 2, čisti organizam od štetnih materija nastalih usled loše i nezdrave ishrane i zračenja. Poboljšava mišićni tonus, smanjuje holesterol, poboljšava varenje i nerastvorljiva biljna vlakna iz brokolija pospešuju redovno pražnjenje creva.
Brokoli je takođe vitaminska bomba - oko 160 g sadrži više od 100% preporučene dnevne količine vitamina C. Pored toga, sadrži i velike količine antioksidativnih vitamina A i E. Odličan je saveznik i zbog sadržaja folne kiseline, vitamina B6 i B12, jer štite od najčešćih komplikacija trudnoće, kao što su spontani pobačaji, odlubljivanje posteljice , prevremeno rođenje, mala telesna masa na rođenju, defekti neuralne cevi, abnormalnosti mozga i kičmene moždine.
Preporuka je da brokoli bude zastupljen u ishrani bar jedan do dva puta nedeljno za očuvanje imuniteta, a pogotovo kod žena koje žele da ostanu u drugom stanju.
Pre upotrebe brokoli operite pod mlazom tekuće hladne vode i izrežite ga na jednake komadiće. Najzdraviji način pripreme brokolija je kuvanje na pari oko 5 min. Ne sme da promeni boju i postane tamniji jer dolazi do gubitka magnezijuma i otpuštanja sumpordioksida, koji ima miris pokvarenih jaja. Brokoli i ostale namirnice iz porodice kupusa se kuvaju bez poklopca na posudi, da sumpor ne bi ostao u namirnici, a so se dodaje kako bi se sačuvali svi sastojci. Brokoli se može kuvati i u malo vode. Vodu nemojte bacati nakon kuvanja, već je dodajte supama, čorbama ili umacima.
Birajte tamnozelene, ljubičaste ili plave cvetove (u zavisnosti od sorte) jer oni sadrže više betakarotena i vitamina C od svetlozelenih i žutih. Meke stabiljke ili procvetale biljke su znak lošeg kvaliteta a lišće ne sme biti uvelo.
Нема коментара:
Постави коментар
Напомена: Само члан овог блога може да постави коментар.