четвртак, 21. септембар 2017.

CEJLONSKI CIMET - VREDNIJI OD ZLATA

Cimet je začin koji daje hrani, posebno kolačima, zanimljiv ukus. Zamislite pitu sa jabukama bez cimeta. Ne, hvala. Nedavno se u prodavnicama zdrave hrane našao i tkzv. CEJLONSKI CIMET. O kakvom cimetu je reč i zašto nosi titulu superhrane, pročitajte u nastavku.

slika sa interneta

Cimet je jedan od najstarijih poznatih začina. Koristili su ga Egipćani za lečenje i balsamovanje, pominje se u spisima iz Drevne Kine, a javlja se i u Bibliji. U 2800 godina p.n.e. njegova cena je dostizala cenu zlata. Ali naučnici nas danas upozoravaju da prevelike količine cimeta mogu izazvati oštećenje jetre i bubrega. Zašto? Tip cimeta koji se najčešće koristi, i može se naći u bilo kojoj prodavnici po povoljnoj ceni, je kasija cimet (Cinnamomum cassia). Dokazano je da snižava nivo šećera u krvi, ali i da sadrži visok nivo kumarina, supstance, koja u većim količinama (više od 2g dnevno) može biti štetna za jetru i bubrege. Ukoliko konzumirate veće količine cimeta, prednost dajte cejlonskom cimetu, koji sadrži puno manju količinu kumarina u svom sastavu. Činjenica je da: kasija cimet u prahu ima 63 puta veću količinu kumarina nego cejlonski cimet u prahu.

Ali, koji je onda pravi cimet?

Cejlonski cimet (Cinnamomum verum), ili pravi cimet, raste u Šri Lanki, Madagaskaru, Indiji, Sejšelima i na Karibima, dok se kasija cimet proizvodi u Kini i Indoneziji. Pravi cejlonski cimet je skuplji od kasije, i može se naći u prodavnicama zdrave hrane.

Kako prepoznati cejlonski cimet?

slika sa interneta

U obliku praha, teže ih je razlikovati. Cejlonski cimet je malo svetlije boje, ima nežniju i prijatniju aromu, dok kasija cimet ima gorkiji ukus. U formi štapića izgledaju drugačije:

slika sa interneta

Kasija se sastoji od debelog sloja urolane kore, dok cejlonski cimet ima tanji, više vlaknasti izgled slojeva.

LEKOVITA SVOJSTVA CEJLONSKOG CIMETA:
  • regulacija šećera u krvi kod dijabetičara, pospešuje funkciju insulina;
  • smanjuje nivo ukupnog holesterola i triglicerida;
  • sprečava stvaranje krvnih ugrušaka;
  • snižava krvni pritisak;
  • poboljšava koncentraciju i rad mozda;
  • ima antibakterijsko i antizapaljensko dejstvo;
  • leči gastritis i može da smanji gorušicu;
  • sadrži antioksidanse;
  • poboljšava varenje.
Cejlonski cimet i med su posebno zanimljiva kombinacija i vrhunski lek za veliki broj tegoba. Med nikako nemojte progutati samog pa popiti čašu vode. Prvo prokuvajte vodu, sipajte u šolju (2dl) i ostavite da se ohladi (otprilike 10-ak min). Zatim sipajte kašičicu cejlonskog cimeta i kašičicu ili dve meda, pa dobro promešajte. Slično možete uraditi i sa čajem. Pijte pola šolje ovog napitka ujutro pre doručka, a pola šolje uveče pre spavanja. Osim zdravlja, ovo je dobar napitak i za mršavljenje.

Nije ni čudo što je cejlonski cimet nova superhrana, jer ne začinjuje samo naše jelo, već i naše zdravlje, i omogućava nam kvalitetniji život.

Нема коментара:

Постави коментар

Напомена: Само члан овог блога може да постави коментар.