четвртак, 28. септембар 2017.

NA ŠTA LIČI, TO I LEČI

Da li znate da određene namirnice štite upravo one ljudske organe na koje liče?

slika sa interneta

Ako isečete ŠARGAREPU videćete da presek podseća na oko. Interesantno je da je ova namirnica odlična za zdravlje očiju zahvaljujući vitaminu A. Beta-karoten funkcioniše kao antioksidans, a što je boja šargarepe jača, to je veća količina karotena u njoj. Šargarepa podstiče protok krvi i funkciju očiju, a smanjuje šansu od makularne degeneracije, vodećeg uzroka gubitka vida kod starijih osoba.

PARADAJZ im komore koje podsećaju na struktura srca, i crvene je boje - baš kao i srce. Zahvaljujući likopenu, paradajz smanjuje rizik za razvoj srčanih bolesti kod osoba koje ga često konzumiraju. Još ako ga pomešate sa maslinovim uljem.. Melem za srce.

Nabori na ORAHU podsećaju na mozak. Takođe, orah ima i desnu i levu polovinu, baš kao i naš mozak. Slučajnost? Poznato je da se o orasima govori kao o "hrani za mozak". Naime, oni sadrže mnooogo omega 3 masnih kiselina koji su neophodni za zdravo funkcionisanje mozga. Ali se smatraju i zdravim grickalicama za srce, upravo zbog pomenutih masnih kiselina.

slika sa interneta

Oblik AVOKADA podseća na matericu. Dobar je izvor folne kiseline, koja je od izuzetne važnosti u ishrani trudnica. Poznat je kao čuvar reproduktivnog zdravlja. A priča se i da pomaže ženama u procesu lečenja neplodnosti. Još jedna zanimljiva činjenica: potrebno je tačno 9 meseci da avokado od cveta postane zreo plod.

Sličnost između okruglog GREJPFRUTA i ženskih grudi je sve samo ne slučajna. Pulpa ovog agruma sadrži glukarate, jedinjenja koja su korisna u prevenciji raka dojke.

slika sa interneta

Crveno VINO koje je bogato antioksidantima liči na krv. Umereno konzumiranje ovog alkoholnog napitka sprečava zgrušavanje krvi, te nastanak tromba, štiti krvne sudove i jača kapilare.

Svi koji su posegnuli za čajem od ĐUMBIRA kada su patili od mučnine, znaju koliko je delotvoran. Đumbir liči na želudac, ublažava želudačne tegobe i nadutost.

Istraživanja su pokazala da ŠKOLJKE, koje podsećaju na testise, čuvaju zdravlje muških polnih organa. Studija u Holandiji je utvrdila da ishrana bogata folnom kiselinom i cinkom (tu spadaju školjke) utiče na poboljšanje kvaliteta sperme kod muškaraca.

субота, 23. септембар 2017.

JAK IMUNITET - LAKA JESEN

Današnjim danom ušli smo u novo godišnje doba. Jesen ne donosi samo zlatne boje, ukusnu zimnicu, sočne plodove, već i prehladu i grip, koji se javljaju zbog oslabljenog imuniteta, posebno kod dece i starijih osoba. Ako ne želite da jesenje dane provedete u lečenju prehlade ili gripa, bacite se na jačanje imuniteta uz prirodne lekove.

slika sa interneta

ŠIPAK: u njemu ima čak pet puta više vitamina C nego u limunu, kažu naučnici. Često se koristi kao vitaminski dodatak zbog svojih vrednih sastojaka. Napravite čaj od šipka, i u poluohlađen dodajte kašičicu meda.

PROPOLIS: prirodni antibiotik, pčele ga koriste za dezinfekciju košnica, koje su poznate kao najsterilniji prostor u prirodi. Uspešan je protiv bakterijskih infekcija, ali i u borbi protiv virusa. Leči kašalj, upalu grla, sinusa i krajnika. Upotreba: 10-15 kapi propolisa. Njegov ukus nije privlačan, pa kapi pomešajte sa vodom, medom ili kockom šećera. Deci dajte kapi propolisa bez alkohola.

MED: Ako kod kuće imate teglu meda, nemate brige. Ovaj ukusan i nutritivno bogat proizvod pomaže u lečenju - od prehlade do čira na želucu. Međutim, ljudi ga često pogrešno upotrebljavaju - progutaju kašičicu meda i zaliju ga vodom. Med tada pada na dno želuca i iritira sluznicu. Rastvorite med u čaju, vodi ili mleku jer će tako biti maksimalno iskorišćena njegova lekovita svojstva. Za nadražajni kašalj uzmite kašičicu meda i lagano ga topite u ustima jer on tako ubija bakterije i smiruje kašalj.

BELI LUK: to već znaju i ptice na grani - beli luk je nezamenljivi prirodni domaći antibiotik. Efikasan protiv bakterija, virusa i gljivica. 2-3 čena dnevno, kao dodatak jelima ili samostalno, osnažiće vaš imunitet. Osobe koje imaju nizak pritisak treba da vode računa o unetoj količini, jer pored svih blagotvornih sastojaka, beli luk snižava krvni pritisak.

PROKELJ: Ovo maleno a moćno povrće korisno je za jačanje imuniteta u jesenjom i zimskom periodu, kao i za detoksikaciju organizma, jer pospešuju rad creva. Ubacite ga u pileću supu i uverite se sami.

LJUTA PAPRIČICA: Ljuto jača organizam. Sastojak ljutih paprika - kapsaicin, popravlja cirkulaciju, jača imunitet i sprečava prehladu.

ĐUMBIR: intenzivne arome ali lekovit, đumbir pomaže kod prehlade, protiv kašlja i bolova, deluje antibakterijski i sprečava mučninu. Čaj od đumbira u hladnim danima je obavezan.

CITRUSI: Sad nastupa njihova sezonapomarandža, mandarine, limun su bogati vitaminom C, koji pomaže organizmu da se oslobodi od toksina. Napravite limunadu, dodajte sok od limuna ili pomarandže u čaj ili uzmite sveže mandarine ili pomarandže za užinu.

PILEĆA SUPA: bakin omiljeni recept protiv prehlade. Topla pileća supa jača imunitet, a ako dodate nekoliko oljuštenih češnjeva belog luka u nju udvostručićete njena lekovita svojstva. Izvadite kuvani beli luk pre služenja supe, namažite ga na tost i pojedite.

KUPUS: riznica vitamina C. U 100 g kupusa ima 50 mg C vitamina, koji jača imunitet i štiti od prehlade. Crveni kupus sadrži više vitamina C i antioksidanata od belog. Dugotrajna termička obrada smanjuje njegovu nutritivnu vrednost pa ga najbolje jedite svežeg u obliku salate.

PROBIOTSKI JOGURT: sadrži korisne bakterije koje regulišu crevnu floru i čuvaju imunitet.

slika sa interneta

четвртак, 21. септембар 2017.

CEJLONSKI CIMET - VREDNIJI OD ZLATA

Cimet je začin koji daje hrani, posebno kolačima, zanimljiv ukus. Zamislite pitu sa jabukama bez cimeta. Ne, hvala. Nedavno se u prodavnicama zdrave hrane našao i tkzv. CEJLONSKI CIMET. O kakvom cimetu je reč i zašto nosi titulu superhrane, pročitajte u nastavku.

slika sa interneta

Cimet je jedan od najstarijih poznatih začina. Koristili su ga Egipćani za lečenje i balsamovanje, pominje se u spisima iz Drevne Kine, a javlja se i u Bibliji. U 2800 godina p.n.e. njegova cena je dostizala cenu zlata. Ali naučnici nas danas upozoravaju da prevelike količine cimeta mogu izazvati oštećenje jetre i bubrega. Zašto? Tip cimeta koji se najčešće koristi, i može se naći u bilo kojoj prodavnici po povoljnoj ceni, je kasija cimet (Cinnamomum cassia). Dokazano je da snižava nivo šećera u krvi, ali i da sadrži visok nivo kumarina, supstance, koja u većim količinama (više od 2g dnevno) može biti štetna za jetru i bubrege. Ukoliko konzumirate veće količine cimeta, prednost dajte cejlonskom cimetu, koji sadrži puno manju količinu kumarina u svom sastavu. Činjenica je da: kasija cimet u prahu ima 63 puta veću količinu kumarina nego cejlonski cimet u prahu.

Ali, koji je onda pravi cimet?

Cejlonski cimet (Cinnamomum verum), ili pravi cimet, raste u Šri Lanki, Madagaskaru, Indiji, Sejšelima i na Karibima, dok se kasija cimet proizvodi u Kini i Indoneziji. Pravi cejlonski cimet je skuplji od kasije, i može se naći u prodavnicama zdrave hrane.

Kako prepoznati cejlonski cimet?

slika sa interneta

U obliku praha, teže ih je razlikovati. Cejlonski cimet je malo svetlije boje, ima nežniju i prijatniju aromu, dok kasija cimet ima gorkiji ukus. U formi štapića izgledaju drugačije:

slika sa interneta

Kasija se sastoji od debelog sloja urolane kore, dok cejlonski cimet ima tanji, više vlaknasti izgled slojeva.

LEKOVITA SVOJSTVA CEJLONSKOG CIMETA:
  • regulacija šećera u krvi kod dijabetičara, pospešuje funkciju insulina;
  • smanjuje nivo ukupnog holesterola i triglicerida;
  • sprečava stvaranje krvnih ugrušaka;
  • snižava krvni pritisak;
  • poboljšava koncentraciju i rad mozda;
  • ima antibakterijsko i antizapaljensko dejstvo;
  • leči gastritis i može da smanji gorušicu;
  • sadrži antioksidanse;
  • poboljšava varenje.
Cejlonski cimet i med su posebno zanimljiva kombinacija i vrhunski lek za veliki broj tegoba. Med nikako nemojte progutati samog pa popiti čašu vode. Prvo prokuvajte vodu, sipajte u šolju (2dl) i ostavite da se ohladi (otprilike 10-ak min). Zatim sipajte kašičicu cejlonskog cimeta i kašičicu ili dve meda, pa dobro promešajte. Slično možete uraditi i sa čajem. Pijte pola šolje ovog napitka ujutro pre doručka, a pola šolje uveče pre spavanja. Osim zdravlja, ovo je dobar napitak i za mršavljenje.

Nije ni čudo što je cejlonski cimet nova superhrana, jer ne začinjuje samo naše jelo, već i naše zdravlje, i omogućava nam kvalitetniji život.

понедељак, 18. септембар 2017.

ENERGETSKA PIĆA

Dostupni su maloletnicima, na svakom kiosku, u svakoj prodavnici, upakovani praktično u limenku. Reč je o energetskim napicima, koji mogu da ugroze ljudsko zdravlje ukoliko se piju duže vreme i u većim količinama.

slika sa interneta

Energetska pića su postala popularna kod mladih jer brzo i efikasno otklanjaju umor, smanjuju potrebu za snom i deluju stimulativno. Dostupna su maloletnicima. Veoma su popularna i kod studenata, posebno za vreme ispitnog roka. Ne konzumiraju se samo na žurkama i u klubovima, već i na školskom odmoru. Ukoliko se piju u umerenoj količini (kažu: jedna limenka dnevno), ne moraju da ostave negativne posledice po organizam. Ali ako se u njihovu konzumaciju umeša alkohol ili droga, posledice mogu biti fatalne.

Najčešće tegobe koje izazivaju energetska pića:
  • izražena drhtavica
  • jaka glavobolja
  • neosnovan strah
  • osećaj panike
  • poremećaj srčanog ritma
  • ubrzani srčani rad
  • oscilacije krvnog pritiska
  • bolovi u stomaku
  • nesanica
Šta sadrže energetska pića:
  • KOFEIN -  se u energetskim pićima nalazi tri put više nego u koka-koli, deluje stimulativno i poboljšava fizičke i psihičke sposobnosti, prekomerna doza dovodi do poremećaja kardiovaskularnog sistema;
  • SAHAROZU - osnovni izvor energije, šećer koji se brzo upija i daje porast snage i potencijala za rad, daje piću prijatan ukus
  • VITAMIN B - pomaže oslobađanju energije iz šećera;
  • GAZIRANU VODU bogatu ugljen-dioksidom - čini piće penušavim, ali loše deluje na želudac;
  • TAURIN - aminokiselinu, koja učestvuje u kontrakciji mišića, naročito srca, što kratkotrajno povećava snagu srčanog mišića;
  • EFEDRIN - ne nalazi se uvek u energetskim pićima, stimuliše rad srčanog mišića i naglo podiže krvni pritisak;
  • BILJNE DODATKE, najčešće GINKO, GVARANA - kofeinski ekstrakti, koji se dobijaju iz semena jedne brazilske biljke puzavice, koja ima najviše kofeina;
  • VEŠTAČKE STIMULANSE, kao što su TEOFILIN, TEOBRONIN - podižu nivo adrenalina, koji ubrzava rad srca i pojačava cirkulaciju.
Efekti delovanja energetskih pića traju kratko, 1-1,5 sat, posle čega se javlja potreba za novim pićem, a ako se pije više od jedne limenke dnevno i ako to traje duži vremenski period, posledice po zdravlje su neminovne.

Koji organi su ugroženi?
Od čestog konzumiranja energetskih pića strada ceo organizam, ali najugroženiji su sledeći organi:
  • SRCE - strada zbog poremećenog srčanog ritma i ubrzanog pulsa,
  • NADBUBREŽNE ŽLEZDE - se iscrpljuju i česta konzumacija energetskih pića izaziva bolest koja se zove adrenalinski umor,
  • KRVNI SUDOVI - stradaju zbog stalnih oscilacija krvnog pritiska,
  • ŽELUDAC - oštećuje se od visokog sadržaja ugljen-dioksida, javljaju se bolovi i problemi sa varenjem,
  • JETRA - strada od hemijskih boja i aroma,
  • NERVNI SISTEM - je preforsiran, energetska pića deluju stimulativno, posebno  na centralni nervni sistem,
  • Može doći do nekontrolisanog skoka telesne mase, što vodi u gojaznost.
Najveći problem nastaje kada se energetska pića mešaju sa alkoholom. Energetska pića su moćan stimulator, dok je alkohol veliki depresor, pa se njihovom kombinacijom maskira stepen alkoholisanosti osobe. To može dovesti do teškog trovanja alkoholom. Takođe, dolazi do jačeg lupanja srca, srčani mišić strada, dolazi do dehidratacije organizma, jer alkohol dehidrira organizam a kofein deluje kao diuretik, i na kraju, ovakva kombinacija napitaka dovodi do agresivnog i nasilnog ponašanja individue.

уторак, 12. септембар 2017.

POREMEĆAJI U ISHRANI

Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije, oko 7% svetske populacije pati od poremećaja ishrane, a od tog broja 20% umire jer prelaze u anoreksiju ili preterano gojazno stanje.


ANOREKSIJA - predstavlja smanjenje ili gubitak osećaja gladi i apetita, odnosno smanjeno uzimanje ili odbijanje nekih ili svih vrsta hrane. Može se javiti u svim životnim dobima a najčešća je u pubertetu, i to kod devojčica. Sve počinje relativno prirodnom željom da se skine nekoliko kilograma. Ali u slučaju anoreksije, dijete samo privremeno ublažavaju psihološke probleme koji su u pozadini jedinog psihičkog poremećaja od kojeg se umire. Anoreksična osoba prvo počinje da smanjuje obroke, ali to nije obična dijeta jer dalje sledi potpuno izbacivanje hrane. Osoba se žali na probavne smetnje, nadimanje, bolove u stomaku, gubitak apetita. Ponekad uzima hranu redovno, ali onda izaziva povraćanje. Glad u početku i dalje postoji, ali s vremenom apetit postaje sve manji i manji. Ako osoba nešto i jede, to je isključivo nešto sa jako malom kalorijskom vrednošću: zelena salata, kisele jabuke, limun.. Uglavnom anoreksična osoba koristi i sredstva za čišćenje - laksative. Opterećena je razmišljanjem o izgledu i vidi sebe debljom nego što jeste. Lečenje može da traje godinama i cilj je da anoreksična osoba nauči da voli hranu.

BULIMIJA - predstavlja preteran osećaj odnosno želju za uzimanjem hrane i karakteriše je epizodno prejedanje uz brzo konzumiranje ogromnih količina hrane, nastavlja se povraćanjem uz jak osećaj krivice i stida. Obolele osobe koriste preparate za mršavljenje, laksative i diuretike. Uzrok bulimije je takođe psihološki.

slika sa interneta

Osim anoreksije i bulimije, moderna vremena su donela i nove vrste ovakvih bolesti.

ORTOREKSIJA - je opsesija zdravom hranom. Ortoreksičari često jedu samo organsku hranu i izbacuju iz jelovnika sve namirnice za koje nisu potpuno sigurni da su organski uzgajane. Ovakvi ljudi nisu ubeđeni da su debeli, ali su opsednuti brigom za svoje zdravlje i izgled, pa pokušavaju da to sve poboljšaju "zdravom" ishranom. Rezultat su često neuhranjenost i bolest, jer organizam ne dobija sve potrebne namirnice.

PREGOREKSIJA - je poremećaj kada žene pribegavaju ekstremnim dijetama i vežbanju u toku trudnoće da se ne bi mnogo ugojile. Pregoreksija izaziva anemiju, depresiju i hipertenziju, a može doći do pobačaja i rađanja dece sa poremećajem u razvoju.

KOMPULSIVNO PREJEDANJE - je poremećaj nekontrolisanog uzimanja velikih količina hrane (preko 2000 kcal po obroku), bez izazivanja povraćanja.

PIKA ILI PAROREXIA - predstavlja patološki upravljen prohtev prema neuobičajenim, neprirodnim jelima ili čak prema nesvarljivim materijama kao npr.: papir, kreč, kreda, zemlja, pesak, pepeo, komadići drveta.

BIGOREXIA - predstavlja poremećaj koji uglavnom zahvata mušku populaciju. Radi se o preteranoj zaokupljenosti mišićnom masom koja u potpunosti diktira ishranu i način života. Ovaj poremećaj je sve prisutniji kod nas. 

slika sa interneta

понедељак, 11. септембар 2017.

BRUSKETI

Brusketi (Bruschetta) su italijansko predjelo, idealno za lagani obrok ili užinu. Spremanje je vrlo jednostavno ali kad ih poslužite nestanu za kratko vreme.


Bruskete sam otkrila prošle godine u Italiji, i od tada ih često pravim, nabrzaka, na sve moguće načine. Predstavljam Vam osnovni recept za ove ukusne zalogajčiće.

Potrebno Vam je:
- maslinovo ulje
- kriške hleba
- mozzarella sir
- paradajz
- sveži listovi bosiljka ili origana
- po želji beli luk.

slika sa interneta

Kriške hleba poređajte na tepsiju. Premažite ga maslinovim uljem i pokrijte kolutovima mozzarelle. Paradajz iseckajte i pomešajte sa sitno iseckanim čenom belog luka i svežim začinima. Na svaku krišku stavite malo nadeva od paradajza. Bruskete pecite u prethodno zagrejanoj rerni na 150 C oko 10-15 min. Poslužite ih tople.

Druga varijanta (za mesojede :)) su brusketi sa pršutom. Umesto paradajza preko mozzarele poređajte list tanko isečene pršute. Po želji, bruskete uvek možete posuti rendanim parmezanom.

Brusketi iz moje kuhinje :)

Prijatno!

ŠLJIVE - PLAVO VOĆNO ČUDO

Sveže, suve ili u kolačima, šljive su jednostavno super. Ove male vitaminske bombe prate nas do kasnog leta. Iskoristite ih.

slika sa interneta

LEKOVITA SVOJSTVA:
  • Šljive su bogate antocijanima, pigmentima koji daju šljivama intenzivnu boju i pomažu u odbrani organizma od raka i oboljenja srca uklanjanjem štetnih slobodnih radikala koji oštećuju ćelije.
  • Dobar su izvor vitamina C, koji utiče na bolju resorpciju gvožđa u organizmu i ojačava imuni sistem.
  • Spadaju u hranu s niskim glikemijskim indeksom i imaju sposobnost da regulišu šećer u krvi.
  • Sadrže hlorogenu kiselinu, snažan antioksidans, za koju se smatra da pomaže u detoksikaciji od kancerogenih agenasa iz životne sredine, kao što su nitrozamini iz duvanskog dima.
  • Solidan su izvor sledećih minerala: kalijuma, fosfora i gvožđa. Ishrana bogata kalijumom je povezana sa nižim krvnim pritiskom, smanjenim rizikom od moždanog udara i smanjenom verovatnošću od nastanka kamena u bubregu. Gvožđe je delotvorno protiv anemije ili malokrvnosti. Posebno se preporučuje vegetarijancima. A fosfor ima ulogu u građi kostiju i zuba. Pored njega, šljive su bogate i prirodnim fluorom, koji igra važnu ulogu u zaštiti zubne gleđi.
  • Poput jabuka i krušaka, i šljive sadrže sorbitol, šećerni alkohol, koji se koristi kao zamena za šećer u proizvodnji slatkiša za obolele od dijabetesa.
  • Sveže i suve šljive su bogate biljnim vlaknima, koja imaju laksativna svojstva. Pet suvih šljiva dnevno rešava problem sa zatvorom. Ne preporučuju se dijabetičarima.
PRAKTIČNI SAVETI:
  • Pojedite nekoliko svežih šljiva svakog dana dok im je sezona. Suve šljive dostupne su tokom cele godine. Nemojte preterivati jer prevelik unos može izazvati stomačne tegobe i dijareju.
  • Šljive su pogodne za zamrzavanje. Pre toga ih operite, prepolovite i odstranite koštice.
  • Obogatite jutarnju ovsenu kašu ili pahuljice od žitarica seckanim suvim šljivama.
  • Obavezno napravite knedle sa šljivama po receptu naših baka.
  • Napravite pravi domaći džem od šljiva, koji podseća na detinjstvo.
  • Ne zaboravite i na kolače sa šljivama. :)
slika sa interneta: Knedle sa šljivama

slika sa interneta: Šljive u prhkom testu

петак, 8. септембар 2017.

NAMIRNICE KOJE SE NE DRŽE U FRIŽIDERU

Ne prija hladnoća svakoj namirnici. Ako ih držite u frižideru, gube dobar ukus i kvalitet. Pročitajte koje su to namirnice i kako ih treba čuvati.

slika sa interneta

U želji da ih na hladnom bolje sačuvamo, neke namirnice dospeju u frižider iako im tu nikako nije mesto. To su:
  • HLEB - Ako se čuva u frižideru, hleb će se brzo osušiti. Duže će ostati svež ako se drži u posudi za hleb.
  • PARADAJZ - Ne treba ga čuvati u frižideru jer može promeniti boju i hladnoća oštećuje njegovu opnu, pa brzo postaje mekan i menja ukus. Slična je situacija i sa namirnicama koje takođe sadrže veću količinu vode, kao što su tikvice, krastavac i paprike. Dovoljno ih je čuvati u špajzu, ali nikako u plastičnoj kesi.
  • CITRUSI - kao što je limun, koji na niskim temperaturama gubi aromu. Njih je dovoljno čuvati u korpi za voće na sobnoj temperaturi.
  • KROMPIR - njemu prijaju drveni sandučići i tamno mesto. U frižideru menja ukus, postaje sladak, jer se na niskim temperaturama skrob pretvara u šećer.
  • CRNI LUK - njega držite u drvenim gajbicama na tamnom i suvom mestu, i što dalje od krompira, jer krompir ispušta vlagu i izaziva truljenje luka. Slična situacija je i sa belim lukom, ne čuvajte ga u frižideru već na suvom i tamnom mestu.
  • JUŽNO VOĆE - kao što su banane, papaje, ananas i dinja. U frižideru, zbog niske temperature, postoji mogućnost da izgube vitamine i dobiju tamna mesta na kori.
  • MED - Držanje meda u frižideru može dovesti do njegove kristalizacije. Najbolje ga je čuvati u zatvorenoj posudi, na sobnoj temperaturi i suvom mestu.
  • MASLINOVO ULJE - treba da držati na tamnom i hladnom mestu ali nikako u frižideru.
Osim toga, ljudi najčešće greše što svoje frižidere pretrpavaju hranom misleći da će je tako sačuvati, a ne shvataju da na taj način samo ubrzavaju propadanje namirnica. Kada krenete u kupovinu, vodite računa o potrebama vaše porodice, o količini hrane koja vam je potrebna, jer nepotrebnim stajanjem u frižideru, namirnice mogu da izgube hranljive sastojke. Prednost dajte svežim namirnicama i vodite računa o isteku roka trajanja. Kupujte planski, i nikada gladni :) jer prema nezvaničnim procenama iz 2016 godine, u Srbiji se svake godine baci 250 000 tona hrane, a najviše hleba.